Δευτέρα, 16 Νοεμβρίου 2015

Εκδηλώσεις για την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου, στο θεατράκι της "Θεατροφρένειας"


Δύο εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν στο θεατράκι της "Θεατροφρένειας", για την 42η επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου, από την Αντιφασιστική Κίνηση Πολιτών Διστόμου.


Την Τρίτη 17/11 και ώρα 20:30, "Ο Γιάννης που δε γνωρίσαμε"
Μουσικοθεατρικό αναλόγιο-αφιέρωμα στον δολοφονημένο Διστομίτη, Γιάννη Καΐλη


Την Πέμπτη 19/11 και ώρα 18:00, "Ανθρωποφύλακες" του Περικλή Κοροβέση
σε σκηνοθεσία Χάρη Γουλάτου, με τον Πάνο Τζίνο


Αναλυτικά το πρόγραμμα των εκδηλώσεων όπως δημοσιεύτηκε στο distomo.blogspot


Τρίτη, 27 Οκτωβρίου 2015

Βραβεία και ρουμελιώτικο γλέντι στην Ιεράπετρα




Όπως όλα τα ωραία τελειώνουν κάποτε έτσι και το ταξίδι του Θεατρικού Εργαστηρίου Διστόμου στην Ιεράπετρα έλαβε τέλος. Με 7 βραβεία και 4 επαίνους επέστρεψε ο "Καποδίστριας"από το 5ο Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου που πραγματοποιήθηκε στη νοτιότερη πόλη της Ευρώπης.
Πιο συγκεκριμένα η "Θεατροφρένεια" απέσπασε:
Βραβείο Κοινού
Βραβείο Β' Καλύτερης Παράστασης
Βραβείο Μουσικής σύνθεσης και διδασκαλίας στη Λιάνα Καραβασίλη
Βραβείο Χορογραφίας στη Λένα Σύρου
Βραβείο Σκηνογραφίας στην Έμμη Καγιά
Βραβείο Ενδυματολογίας στην Ελπίδα Βαρθολομάτου-Γεωργοπούλου
Βραβείο Φωτισμού στον Δημήτρη Μπρούζα
Έπαινος Ερμηνείας στις Γιώτα Φουντά για το ρόλο της Σουλιώτισσας
                                  στην Άννα Σταθά για το ρόλο της μουγκής,
                                  στην Εύη Μαντά για την ερμηνεία τραγουδιού
Έπαινος για το καλύτερο μακιγιάζ στη Νιόνια Γεροντοπούλου





Αναλυτικά τα βραβεία του Φεστιβάλ
BΡABEIA
Α΄ καλύτερης Παράστασης
Στην παράσταση «ο Φονιάς» του Μήτσου Ευθυμιάδη από το Θέατρο Περιγιαλίου.
Β΄ καλύτερης Παράστασης
Από κοινού
στην παράσταση «Καποδίστριας» του Νίκου Καζαντζάκη από το Θεατρικό Εργαστήρι «Θεατροφρένεια» Διστόμου και
στην παράσταση «Λυσσασμένη Γάτα» του Tennessee Williams από τη Δημοτική θεατρική ομάδα Λαυρίου «Εξόρυξη».
Γ΄ καλύτερης Παράστασης
Στην παράσταση «Τρωάδες» του Ευριπίδη από το Δημοτικό θέατρο Μαραθώνα.
Βραβείο κοινού
Στην παράσταση «Καποδίστριας» του Νίκου Καζαντζάκη από το Θεατρικό Εργαστήρι «Θεατροφρένεια» Διστόμου.

Σκηνοθεσίας
Στη Στέλλα Δρίβα για την παράσταση «Λυσσασμένη γάτα» του Tennessee Williams από τη Δημοτική θεατρική ομάδα Λαυρίου «Εξόρυξη».
Α΄ Ανδρικού ρόλου
Στον Αλέκο Ξανθάκη για το ρόλο του Ταρζάν στο «Φονιά» του Μήτσου Ευθυμιάδη από το Θέατρο Περιγιαλίου.
Α Γυναικείου ρόλου
Από κοινού
στην Πολυξένη Ορκοπούλου για το ρόλο της Μαρίας στο «Φονιά» του Μήτσου Ευθυμιάδη από το Θέατρο Περιγιαλίου και
στη Σωτηρία Τσέλιου-Παππά για το ρόλο της Εκάβης στις «Τρωάδες» του Ευριπίδη από το Δημοτικό θέατρο Μαραθώνα.
Β΄ Ανδρικού ρόλου
Στον Παντελή Δρίβα για το ρόλο του πατέρα στη «Λυσσασμένη Γάτα» του Tennessee Williams από τη Δημοτική θεατρική ομάδα Λαυρίου «Εξόρυξη».
Β΄ Γυναικείου ρόλου
Από κοινού
στη Βάσω Τεκέρταλη για το ρόλο της μητέρας στη «Λυσσασμένη Γάτα» του Tennessee Williams από τη Δημοτική θεατρική ομάδα Λαυρίου «Εξόρυξη» και
στην Αγγελική Καλλιάνου για το ρόλο της Γεωργίας στον «Καπνοκράτωρα» του Ανδρέα Στάϊκου από το Ελληνικό Θεατρικό Εργαστήρι, Βρυξελλών.
Μουσικής Σύνθεσης και διδασκαλίας
Στη Λιάνα Καραβασίλη για την παράσταση «Καποδίστριας» του Νίκου Καζαντζάκη από το Θεατρικό Εργαστήρι «Θεατροφρένεια» Διστόμου.

Μουσικής Επιμέλειας
Στο Γιώργο Δρίβα για την παράσταση «Λυσσασμένη Γάτα» του Tennessee Williams από τη Δημοτική θεατρική ομάδα Λαυρίου «Εξόρυξη».
Χορογραφίας
Στη Λένα Σύρου για την παράσταση «Καποδίστριας» του Νίκου Καζαντζάκη από το Θεατρικό Εργαστήρι «Θεατροφρένεια» Διστόμου.

Σκηνογραφίας
Στην Έμμη Καγιά για την παράσταση «Καποδίστριας» του Νίκου Καζαντζάκη από το Θεατρικό Εργαστήρι «Θεατροφρένεια» Διστόμου.

ΕνδυματολογίαςΑπό κοινού
Στην Ελπίδα Βαρθολομάτου - Γεωργοπούλου για την παράσταση «Καποδίστριας» του Νίκου Καζαντζάκη από το Θεατρικό Εργαστήρι «Θεατροφρένεια» Διστόμου και
στην Αμαλία Μπόγρη για την παράσταση «Το ξύπνημα της άνοιξης» του Φράνκ Βέντεκιντ από τη Θεατρική Ομάδα Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Φωτισμού
Στο Δημήτρη Μπρούζα για την παράσταση «Καποδίστριας» του Νίκου Καζαντζάκη από το Θεατρικό Εργαστήρι «Θεατροφρένεια» Διστόμου.

Αφίσας
Στο Δημοτική θεατρική ομάδα Λαυρίου «Εξόρυξη» για την παράσταση «Λυσσασμένη Γάτα» του Tennessee Williams.
Προγράμματος
Στο Δημοτικό θέατρο Μαραθώνα για την παράσταση «Τρωάδες» του Ευριπίδη.
ΕΠΑΙΝΟΙ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ
Στη Γιώτα Φουντά για το ρόλο της Σουλιώτισσας, στην Άννα Σταθά για το ρόλο της μουγγής, στην Εύη Μαντά για την ερμηνεία τραγουδιού και στη Νιόνια Γεροντοπούλου για το μακιγιάζ στην παράσταση «Καποδίστριας» του Νίκου Καζαντζάκη από το Θεατρικό Εργαστήρι «Θεατροφρένεια» Διστόμου.
Στη Βαρβάρα Κάζιρα για το ρόλο της Ιφιγένειας στην παράσταση «Καπνοκράτωρ» του Ανδρέα Στάϊκου από το Ελληνικό Θεατρικό Εργαστήρι Βρυξελλών.
Στη Μαργαρίτα Πατέλου για το ρόλο της αιχμάλωτης και στο Λάμπρο Πανόπουλο για το ρόλο του Ποσειδώνα στις «Τρωάδες» του Ευριπίδη από το Δημοτικό θέατρο Μαραθώνα.
Στην Ευγνωσία Σ. για το ρόλο της διευθύντριας και στον Αλέξανδρο Ν-Β για το ρόλο του Μόριτς στην παράσταση «Το ξύπνημα της άνοιξης» του Φράνκ Βέντεκιντ από τη Θεατρική Ομάδα Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.
Στον Γιάννη Χατζηβασιλείου για τους ρόλους του Κίτσου και του Λόρδου Γκέι και στη Τζούλια Χατζημαρκάκη για το ρόλο της Γκόλφω στην παράσταση «Gολφω! 4ever» από τη Θεατρική σκηνή «Τέχνες Γιαμπουδάκη» Άδελε.

 

Μετά την απονομή, η γιορτή συνεχίστηκε σε τοπικό μαγαζί όπου διοργανωτές και συμμετέχοντες γιόρτασαν το τέλος του 5ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου με πολύ κέφι και ακόμη περισσότερο χορό και έδωσαν ραντεβού για τη νέα χρονιά.

Εκ μερους του ΔΣ, καθώς και όλης της "Θεατροφρένειας", θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε από τα βάθη της καρδιάς μας, όλους εκείνους που βοήθησαν στη διεξαγωγή του Φεστιβάλ. Τους διοργανωτές, τους εθελοντές, το κοινό, τις υπόλοιπες συμμετέχοντες ομάδες καθώς και την κριτική επιτροπή.
Ευχαριστούμε που μας κάνατε από την πρώτη στιγμή που πατήσαμε το πόδι μας στην Κρήτη να νιώσουμε σα το σπίτι μας. Ίσως ήταν η αγκαλιά σας, ίσως ήταν η ρακή, ίσως ήταν τα χαμόγελα που έβλεπες γύρω σου. Το σίγουρο πάντως είναι, ότι χτίζεται κάτι όμορφο και θα συνεχίζει να είναι όμορφο όσο έχει τους Ιεραπετρίτες.

Καλές αντάμωσες φίλοι μας!!!!



Δευτέρα, 28 Σεπτεμβρίου 2015

Οι Τσιριτσάντσουλες τη Κυριακή 4 Οκτωβρίου, στο θεατράκι της "Θεατροφρένειας"




ΤΣΙΡΙΑΔΑ
ἔπος γελοῖον


Μία παράσταση εμπνευσμένη από την παράδοση των τροβαδούρων.
Παίζουν: Παντελής Παντελόγλου, Ντίνα Μαυρίδου, Κώστας Σκύλος, Μαρίνος
Μουζάκης, Ελισσαίος Βλάχος
Πρωτότυπα κείμενα: Ελισσαίος Βλάχος-Παντελής Παντελόγλου
Δραματουργική σύνθεση-Σκηνοθεσία-Στίχοι: Ελισσαίος Βλάχος
Μετάφραση μη πρωτότυπου υλικού: Γιάννης Αδρίμης, Λέλια Παντελόγλου
Μουσική: Μαρίνος Μουζάκης
Διδασκαλία πολυφωνικών τραγουδιών: Ειρήνη Τηνιακού
Αφίσα: Δημήτρης Καρλαφτόπουλος
Οργάνωση παραγωγής: Παντελής Παντελόγλου, Ντίνα Μαυρίδου
Παραγωγή: Τσιριτσάντσουλες 2015


Υπόθεση:
Όταν η αδικία έγινε θεσμός, ο Τσίρης πρόγονος, για να μην τον πνίξει το κλάμα, άρχισε
να γελά και προσπαθεί να κάνει και τους συνανθρώπους του να γελούν. Αν και συχνά
αυτοί που τον βλέπουν αντί να γελούν κλαίνε. Ίσως γιατί καταλαβαίνουν πως η μάσκα
του κωμικού είναι φτιαγμένη από τα συντρίμμια της αδικίας.


Για την παράσταση:
Εμπνευσμένοι από την παράδοση των τροβαδούρων, μέσα από τραγούδια κι ιστορίες,
οι Τσιριτσάντσουλες αφηγούμαστε την ιστορία του γένους μας: των τρελών, των
κωμικών, των παλιάτσων, των γελωτοποιών. Ατάκτως στρατευμένοι καλλιτέχνες του
λαϊκού θεάτρου, αντλούμε το υλικό μας από τους μύθους και τις παραδόσεις του
λαού για να μιλήσουμε για την αιώνια πάλη του δικαίου με το άδικο και την
προσδοκία των λαών για μια ζωή με ελευθερία και δικαιοσύνη.

Κυριακή 4 Οκτωβρίου
Στο θεατράκι της "Θεατροφρένειας"
έναρξη παράστασης: 8:30 μ.μ
Η παράσταση διαρκεί 70’ χωρίς διάλειμμα

Είσοδος ελεύθερη με ελεύθερη συνεισφορά

Τρίτη, 22 Σεπτεμβρίου 2015

Ξεκινάνε οι εγγραφές για το παιδικό τμήμα του Θεατρικού Εργαστηρίου Διστόμου, για ηλικίες από 5 έως 12 ετών




Ξεκινάνε οι εγγραφές για το παιδικό τμήμα του Θεατρικού Εργαστηρίου Διστόμου, "Θεατροφρένειας", για ηλικίες από 5 έως 12 ετών.
Από την Τρίτη 22 Σεπτεμβρίου έως και την Παρασκευή 25 Σεπτεβρίου, το θεατράκι της "Θεατροφρένειας" θα είναι ανοικτό από τις 6 εως τις 8 το απόγευμα για να υποδεχθεί τους μελλοντικούς Θεατροφρενείς.



Τρίτη, 15 Σεπτεμβρίου 2015

Τα βραβεία της "Θεατροφρένειας" από το 29ο Φεστιβάλ Ζωγράφου




Συνεχίζονται οι διακρίσεις για το Θεατρικό Εργαστήρι Διστόμου, "Θεατροφρένεια".
Με τέσσερα βραβεία, μία ειδική μνεία και σημαντικές υποψηφιότητες επέστρεψε ο "Καποδίστριας" από τους 29ους Πανελλήνιοιυς Θεατρικούς Αγώνες Ερασιτεχνικών Θιάσων Δήμου Ζωγράφου.

Αναλυτικά:
  • Βραβείο Σκηνοθεσίας: Τάσος Σταθάς
  • Βραβείο Χορού Συνόλου: ο χορός των γυναικών
  • Βραβείο Μακιγιάζ: Νιόνια Γεροντοπούλου
  • Βραβείο Κοστουμιών: Ελπίδα Βαρθολομάτου - Γωργοπούλου
  • Ειδική μνεία για τη μουσική σύνθεση του έργου: Λιάνα Καραβασίλη

Επίσης σημαντικές υποψηφιότητες στις παρακάτω κατηγορίες:
  • Καλύτερης Παράστασης
  • Α΄ανδρικού ρόλου: Γιώργος Μαρσέλος - Καποδίστριας
  • Β΄ανδρικού ρόλου: Δημήτρης Βλάχος - Μακρυγιάννη
                                     Τάσος Σταθάς - Κολοκοτρώνης


Συγχαρητήρια σε όλους τους "Θεατροφρενείς"


Ευχαριστούμε το Δήμο Ζωγράφου για τη φιλοξενία και όλους τους ανθρώπους που συνέβαλαν στην επιτυχία στου Φεστιβάλ..καλή αντάμωση

Δευτέρα, 31 Αυγούστου 2015

Τελετή λήξης για το 5ο Παννελήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου στο Δίστομο



Το βράδυ του Σαββάτου "έπεσε" η αυλαία για το 5ο Παννελήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου στο Δίστομο.
Όλη τη βδομάδα, από 21 έως 29 Αυγούστου, το Αμφιθέατρο του Μαυσωλείου Διστόμου φιλοξένησε παραστάσεις θεατρικών ομάδων απ'όλη την Ελλάδα. Οι κάτοικοι του Διστόμου και των γύρω περιοχών από τις 8 το βράδυ κατέφθαναν στο χώρο διεξαγωγής των παραστάσεων έτοιμοι για μια ακόμη θεατρική βραδιά.




Η τελευταία μέρα του Φεστιβάλ, έκλεισε με την απονομή των βραβείων από την κριτική επιτροπή, αφού προηγουμένως το Θεατρικό Εργαστήρι Διστόμου, "Θεατροφρένεια", παρουσίασε το "Όνειρο Καλοκαιρινής Νύχτας".

                                  



Υποψήφιοι και Νικητές του 5ου Παννελήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου


Βραβείο Αφίσας:
Βασίλης Κωνσταντινίδης, από τον Πολιτιστικό Σύλλογο Περιγιαλίου "Απόλλων", για την παράσταση του Μήτσου Ευθυμιάδη, "Ο Φονιάς" 

Υποψήφιοι για την κατηγορία επίσης ήταν:
  • Ανδρέας Δρανδάκης, από τη Θεατρική Ομάδα Δήμου Ιεράπετρας, για την παράσταση του Ρεμί Ντε Βος, "Ντεμπραγιαζ"
  •   Λεωνίδας Περιφάνης, απο το Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Νίκαιας - Ρέντη "Ρενδία Λέξις" για την παράσταση του Ντίνου Σπυρόπουλου, "GOLFΩ 4 έβερ"
Βραβείο Προγράμματος:
 Πόπη Δασκαλάκη κ Σοφία Κονταξάκη, από τη Θεατρική Ομάδα Δήμου Ιεράπετρας, για την παράσταση του Ρεμί Ντε Βος, "Ντεμπραγιαζ"

Υποψήφιοι για την κατηγορία επίσης ήταν:
  • Το Κορινθιακό Θέατρο "Βασίλης Ρώτας", για την παράσταση του Φεδερίκου Γκαρθία Λόρκα, "Ο Ματωμένος Γάμος"

Βραβείο Σκηνικών:
 Δήμητρα Χαλκιοπούλου, από το Δημοτικό Θέατρο Μαραθώνα, για την παράσταση του Ευριπίδη, "Τρωάδες"

Υποψήφιοι για την κατηγορία επίσης ήταν:
  • Τόνια Αβδελοπούλου, από τη Θεατρική Ομάδα του Δήμου Ζωγράφου "Carpe Diem", για την παράσταση του Thornton Wilder, " Η μικρή μας πόλη"
  • Αιμιλία Αποστολίδου, απο το Θεατρικό Εργαστήρι Μοσχάτου-Ταύρου "Εν Δράσει", για την παράσταση της Ευτυχίας Δρακοπούλου, "Η Πανσιόν"



Βραβείο Κουστουμιών:

Αιμιλία Αποστολίδου, απο το Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Νίκαιας - Ρέντη "Ρενδία Λέξις" για την παράσταση του Ντίνου Σπυρόπουλου, "GOLFΩ 4 έβερ"

Υποψήφιοι για την κατηγορία επίσης ήταν:
  • Τόνια Αβδελοπούλου, από τη Θεατρική Ομάδα του Δήμου Ζωγράφου "Carpe Diem", για την παράσταση του Thornton Wilder, " Η μικρή μας πόλη"
  •  Βούλα Παρασκευά, από το Κορινθιακό Θέατρο "Βασίλης Ρώτας", για την παράσταση του Φεδερίκου Γκαρθία Λόρκα, "Ο Ματωμένος Γάμος"

Βραβείο Κίνησης:
 Η Θεατρική Ομάδα Δήμου Ιεράπετρας, για την παράσταση του Ρεμί Ντε Βος, "Ντεμπραγιαζ"

Υποψήφιοι για την κατηγορία επίσης ήταν:
  • Κάλλια Θεοδοσιάδη, από τη Θεατρική Ομάδα του Δήμου Ζωγράφου "Carpe Diem", για την παράσταση του Thornton Wilder, " Η μικρή μας πόλη"

Βραβείο Χορογραφίας:
 Κάλλια Θεοδοσιάδη, από τη Θεατρική Ομάδα του Δήμου Ζωγράφου "Carpe Diem", για την παράσταση του Thornton Wilder, " Η μικρή μας πόλη"

Υποψήφιοι για την κατηγορία επίσης ήταν:
  • Εύη Σιδέρη, απο το Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Νίκαιας - Ρέντη "Ρενδία Λέξις" για την παράσταση του Ντίνου Σπυρόπουλου, "GOLFΩ 4 έβερ"


Βραβείο Φωτισμού:
 Νίκος Νικολουδάκης, από τη Θεατρική Ομάδα Δήμου Ιεράπετρας, για την παράσταση του Ρεμί Ντε Βος, "Ντεμπραγιαζ"

Υποψήφιοι για την κατηγορία επίσης ήταν:
  • Παναγιώτης Λαμπής, από τη Θεατρική Ομάδα του Δήμου Ζωγράφου "Carpe Diem", για την παράσταση του Thornton Wilder, " Η μικρή μας πόλη"
  • Ντίνος Μεταλίδης, απο το Θεατρικό Εργαστήρι Μοσχάτου-Ταύρου "Εν Δράσει", για την παράσταση της Ευτυχίας Δρακοπούλου, "Η Πανσιόν"



Βραβείο Μουσικής Σύνθεσης:
 Γιάννης Δημητρίου και Νίκος Κριτσέλης, απο το Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Νίκαιας - Ρέντη "Ρενδία Λέξις" για την παράσταση του Ντίνου Σπυρόπουλου, "GOLFΩ 4 έβερ"

Υποψήφιοι για την κατηγορία επίσης ήταν:
  • Γιάννης Ψειμάδας, από το Δημοτικό Θέατρο Μαραθώνα, για την παράσταση του Ευριπίδη, "Τρωάδες"
  • Τάκης Τζεβελέκος, από τον Πολιτιστικό Σύλλογο Περιγιαλίου "Απόλλων", για την παράσταση του Μήτσου Ευθυμιάδη, "Ο Φονιάς"

Βραβείο Μουσικής Επιμέλειας: 
Απο κοινού στους
  • Καλλιόπη Ναρλή, απο το Θεατρικό Εργαστήρι Μοσχάτου-Ταύρου "Εν Δράσει", για την παράσταση της Ευτυχίας Δρακοπούλου, "Η Πανσιόν" και
     
  •  στη Θεατρική Ομάδα Δήμου Ιεράπετρας, για την παράσταση του Ρεμί Ντε Βος, "Ντεμπραγιαζ"
Υποψήφιοι για την κατηγορία επίσης ήταν:
  • Κώστας Νικολόπουλος, από τη Θεατρική Ομάδα του Δήμου Ζωγράφου "Carpe Diem", για την παράσταση του Thornton Wilder, " Η μικρή μας πόλη"

Βραβείο Σκηνοθεσίας:
 Παναγιώτης Ναρλής, απο το Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Νίκαιας - Ρέντη "Ρενδία Λέξις" για την παράσταση του Ντίνου Σπυρόπουλου, "GOLFΩ 4 έβερ"

Υποψήφιοι για την κατηγορία επίσης ήταν:
  • Παναγιώτης Ναρλής, απο το Θεατρικό Εργαστήρι Μοσχάτου-Ταύρου "Εν Δράσει", για την παράσταση της Ευτυχίας Δρακοπούλου, "Η Πανσιόν"
  • Θεατρική Ομάδα Δήμου Ιεράπετρας και η Έρση Βασιλικιώτη, για την παράσταση του Ρεμί Ντε Βος, "Ντεμπραγιαζ"

Βραβείο Β' Ανδρικού Ρόλου:
 Λεωνίδας Περιφάνης στο ρόλο του "Βλάση", στην παράσταση του Ντίνου Σπυρόπουλου, "GOLFΩ 4 έβερ", απο το Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Νίκαιας - Ρέντη "Ρενδία Λέξις"

Υποψήφιοι για την κατηγορία επίσης ήταν:
  • Νίκος Σούκουλης, στο ρόλο του "Λεονάρντο", στην παράσταση του Φεδερίκου Γκαρθία Λόρκα, "Ο Ματωμένος Γάμος", από το Κορινθιακό Θέατρο "Βασίλης Ρώτας"
  • Βασίλης Μουτσόπουλος, στο ρόλο του "Ζήση", στην παράσταση του Ντίνου Σπυρόπουλου, "GOLFΩ 4 έβερ", απο το Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Νίκαιας - Ρέντη "Ρενδία Λέξις"

Βραβείο Β' Γυναικείου Ρόλου:
 Από κοινού στις
  • Μαίρη Καραθανάση, στο ρόλο της "Σούλας", για την παράσταση της Ευτυχίας Δρακοπούλου "Η Πανσιόν", απο το Θεατρικό Εργαστήρι Μοσχάτου-Ταύρου "Εν Δράσει".
  •  Ελίζα Μουστοπούλου, στο ρόλο της "Σταυρούλας", στην παράσταση του Ντίνου Σπυρόπουλου, "GOLFΩ 4 έβερ", απο το Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Νίκαιας - Ρέντη "Ρενδία Λέξις"
Υποψήφιοι για την κατηγορία επίσης ήταν:
  • Αγγελική Ρέρα, στο ρόλο της "Κασσάνδρας", στην παράσταση του Ευριπίδη, "Τρωάδες" από το Δημοτικό Θέατρο Μαραθώνα


Βραβείο Α' Ανδρικού Ρόλου:
 Από κοινού στους
  • Μιχάλη Σμυρνιούδη, στο ρόλο του "Μπάμπη Κασάπη", για την παράσταση της Ευτυχίας Δρακοπούλου "Η Πανσιόν", απο το Θεατρικό Εργαστήρι Μοσχάτου-Ταύρου "Εν Δράσει".
  • Μπάμπη Τριανταφυλλάκη, στο ρόλο των "Λέλα/Θρασύβουλα", για την παράσταση της Ευτυχίας Δρακοπούλου "Η Πανσιόν", απο το Θεατρικό Εργαστήρι Μοσχάτου-Ταύρου "Εν Δράσει".
Υποψήφιοι για την κατηγορία επίσης ήταν:
  • Μιχάλης Περφάνης, στο ρόλο του "Τάσσου", στην παράσταση του Ντίνου Σπυρόπουλου, "GOLFΩ 4 έβερ", απο το Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Νίκαιας - Ρέντη "Ρενδία Λέξις"

Βραβείο Α' Γυναικείου Ρόλου: 
Μάγδα Γιώτη, στο ρόλο της "Ελπίδας", για την παράσταση της Ευτυχίας Δρακοπούλου "Η Πανσιόν", απο το Θεατρικό Εργαστήρι Μοσχάτου-Ταύρου "Εν Δράσει".

Υποψήφιοι για την κατηγορία επίσης ήταν:
  • Σωτηρία Τσέλιου Παππά, στο ρόλο της "Εκάβης", στην παράσταση του Ευριπίδη, "Τρωάδες" από το Δημοτικό Θέατρο Μαραθώνα
  •  Αργυρώ Μάνθου, στο ρόλο της "Γκόλφω", στην παράσταση του Ντίνου Σπυρόπουλου, "GOLFΩ 4 έβερ", απο το Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Νίκαιας - Ρέντη "Ρενδία Λέξις"

Βραβείο Συλλογικότητας και Θεαρικού Ήθους: 
Στην Θεατρική Ομάδα Δήμου Ιεράπετρας, για την παράσταση του Ρεμί Ντε Βος, "Ντεμπραγιαζ"




Βραβείο Γ' Καλύτερης Παράστασης:
  "Η Πανσιόν" της Ευτυχίας Δρακοπούλου, απο το Θεατρικό Εργαστήρι Μοσχάτου-Ταύρου "Εν Δράσει"

Βραβείο Β' Καλύτερης Παράστασης:
 "Ντεμπραγιαζ" του Ρεμί Ντε Βος, από τη Θεατρική Ομάδα Δήμου Ιεράπετρας

Βραβείο Α' Καλύτερης Παράστασης:
 "GOLFΩ 4 έβερ" του Ντίνου Σπυρόπουλου, απο το Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Νίκαιας - Ρέντη "Ρενδία Λέξις"

Βραβείο Κοινού Νέων έως 25 ετών:
"Τρωάδες" του Ευριπίδη, από το Δημοτικό Θέατρο Μαραθώνα

Βραβείο Κοινού:
 "Ντεμπραγιαζ" του Ρεμί Ντε Βος, από τη Θεατρική Ομάδα Δήμου Ιεράπετρας

Έπαινος ερμνηνείας:
Αθηνά Μπαλασινού, στο ρόλο του "Φεγγαριού", στην παράσταση του Φεδερίκου Γκαρθία Λόρκα, "Ο Ματωμένος Γάμος", από το Κορινθιακό Θέατρο "Βασίλης Ρώτας"

Συγχαρητήρια σε όλους.

Ένα ευχαριστώ στον κόσμο, που δεν πτοήθηκε απο τις καιρικές συνθήκες
Ένα ευχαριστώ στους "Θεατροφρενείς", που συνέβαλαν στη διεξαγωγή του Φεστιβάλ
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Νεοκλή Αράπογλου, που φιλοτέχνησε τα βραβεία του Φεστιβάλ μας

Το 5ο Παννελήνιο Φεστιβαλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου μόλις τελείωσε...
Καλές αντάμωσες στο 6ο...

φωτογραφίες απο την τελετή λήξης: Έφη Βέργου

Τ

Παρασκευή, 14 Αυγούστου 2015

Η κριτική επιτροπή για το 5ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου στο Δίστομο


Η κριτική επιτροπή για το 5ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου στο Δίστομο, αποτελείται από τους:

                                                                 
                                                                    Αγγελική Δαρλάση                  
                                                    θεατρολόγος, σκηνοθέτης, συγγραφέας


                                                           
                                                                     Γιάννης Δεγαΐτης   
                                                                  ηθοποιός, σκηνοθέτης                                       

                                                                              
                                                                      Λιάνα Καραβασίλη                            
                                                                     καθηγήτρια μουσικής


                                                                       
                                                                       Λαμπρινή Μίχου                         
                                                                             ηθοποιός


                                                                    
                                                                              Λένα Σύρου 
                                                                    χορογράφος, κινησιολόγος